Примітки до фінансової звітності, складеної відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності
731, вул. Шкільна, буд. 1, с.Люцерна ,Вільнянський р-н., Запорізька обл. ЕДПРОУ00849014
Примітки до фінансової звітності
ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА
"ДРУЖБА"
за 2013 рік
1. Загальні положення
ПУБЛІЧНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "ДРУЖБА" (надалі - ПАТ "Дружба") обрало датою переходу на мiжнароднi стандарти фiнансової звiтностi (надалi - МСФЗ) 1 сiчня 2012 року. Данi попередньої фiнансової звiтностi, складеної за перехiдний 2012 рiк на основi МСФЗ, використанi в якостi порiвняних даних для складання фiнансових звiтiв у вiдповiдностi до МСФЗ за звiтний 2013 рiк.
Вiдповiдно до Законодавства України з 2012 року публiчнi акцiонернi товариства складають фiнансову звiтнiсть за мiжнародними стандартами фiнансової звiтностi.
Основні відомості про емітента.
Повна назва емітента Публічне акціонерне товариство "Дружба"
Код ЄДРПОУ 00849014
Організаційно-правова форма акціонерне товариство
№ рішення про перереєстрацію, дата перереєстрації 30 липня 1996 р., № 2/26
03.12.2007р.№ 627273серія А00
05.09.2011р.№10831050012014422
29.05.2013р№10831050012014422
Орган, що видав свідоцтво, Вільнянська районна державна адміністрація Запорізької області
Юридична адреса та місцезнаходження 70037, Запорізька обл., Вільнянський р-н, сел.Люцерна, вул.Шкільна ,1
Телефакс (0243)9-67-25; (0243) 9-67-31
Розрахунковий рахунок, назва банку, МФО. Р/р 26004034870001 АКБ "Індустріалбанк"313849 м.Запоріжжя
Основні види діяльності
(за КВЕД-2010): 11.11-вирощування зернових та технічних культур
01.61- допоміжна діяльність у рослинництві
Кількість засновників 1 - Фонд державного майна України
Засновник - регiональне вiддiлення ФДМУ по Запорiзькiй обл. (100% на дату заснування) д/н Запорізька д/н 69035 м. Запорiжжя пр. Ленiна 164 100
Кількість акціонерів Юридичні особи - 1, володіють 96,1204 % акцій.
Фізичних осіб - 288осіб -3,8796%
ПАТ "ДРУЖБА" при здiйсненнi фiнансово - господарської дiяльностi керується чинним законодавством України, зокрема Законами України "Про акцiонернi товариства", "Про цiннi папери та фондовий ринок", Цивiльним кодексом України, Господарським кодексом України, Податковим кодексом України, iншими законодавчими актами, в тому числi, нормативно-правовими актами Нацiональної комiсiї з цiнних паперiв та фондового ринку (НКЦПФР).
Для стабiльної та безперервної дiяльностi в Товариствi розроблено внутрiшнi положення: статут та iншi внутрiшнi оперативнi документи (iнструкцiї, правила, накази, розпорядження i т.п.).
Протягом звiтного перiоду Товариство здiйснювало фiнансово - господарську дiяльнiсть в межах законодавства України.
Метою дiяльностi Товариства є одержання прибутку на основi здiйснення виробничої, комерцiйної, посередницької та iншої дiяльностi, в порядку та за умов визначених чинним законодавством i статутом, а також наступний розподiл цього прибутку мiж акцiонерами.
2. Умови здійснення діяльності
ПАТ "Дружба" здiйснює свою дiяльнiсть в Українi. З огляду на цей фактор, на бiзнес товариства впливають економiка i фiнансовi потоки України, яким притаманнi властивостi ринку, який на даний час розвивається. Україна продовжує проведення економiчних реформ, розвиток власного правового поля та законодавчої бази, вiдповiдно до потреб ринкової економiки. Проте законодавча та податкова база в Українi пов'язана з ризиком неоднозначностi тлумачення її вимог, якi до того ж схильнi до частих змiн. Це, в купi з iншими юридичними та фiскальними перешкодами, створює додатковi проблеми для всiх компанiй, що ведуть бiзнес в Українi.
Майбутня стабiльнiсть української економiки багато в чому залежить вiд початих реформ i досягнень, а також вiд ефективностi економiчних i фiнансових заходiв, що вживаються урядом країни. Українська економiка слабо захищена вiд спадiв на фiнансових ринках i зниження темпiв економiчного розвитку в iнших частинах свiту. У звiтному роцi уряд продовжував вживати заходи з пiдтримки економiки країни з метою подолання наслiдкiв глобальної фiнансової кризи.
У звiзку з вищенаведеним, керiвництво ПАТ "Дружба" не може передбачити всi тенденцiї, якi можуть впливати на галузi економiки України, а також на те, який вплив вони можуть надати на майбутнiй фiнансовий стан i фiнансову дiяльнiсть Товариства.
Представлена фiнансова звiтнiсть вiдображає точку зору керiвництва ПАТ "Дружба" на те, який вплив надають умови ведення бiзнесу в Україна на дiяльнiсть i фiнансовий стан товариства. Майбутнiй економiчний розвиток України залежить, як вiд зовнiшнiх факторiв, так i вiд заходiв внутрiшнього характеру, що вживаються урядом країни. Керiвництво впевнене, що воно вживає всi необхiднi заходи для забезпечення стабiльної дiяльностi та розвитку ПАТ "Дружба", але є ризики для дiяльностi, пов`язанi з частою змiною законодавства.
3. Перехід на МСФЗ при першому застосуванні
Основа пiдготовки фiнансової звiтностi. Представлена фiнансова звiтнiсть пiдготовлена вiдповiдно до Мiжнародних стандартiв фiнансової звiтностi, звiтнiсть враховує всi прийнятi i дiючi мiжнароднi стандарти фiнансової звiтностi та iнтерпретацiї Комiтету з МСФЗ, i вiдповiдає їм.
Застосування МСФЗ. Датою переходу Товариства на МСФЗ є 1 сiчня 2012 року. З цiєї дати Товариство прийняло Мiжнародний стандарт фiнансової звiтностi (IFRS) 1 "Перше застосування Мiжнародних стандартiв фiнансової звiтностi". Фiнансова звiтнiсть Товариства за рiк, що закiнчився 31 грудня 2013р. є першою рiчною фiнансовою звiтнiстю, яка повинна вiдповiдати вимогам МСФЗ. До переходу на МСФЗ, Товариство подавало фiнансову звiтнiсть згiдно з нацiональними стандартами (положеннями) бухгалтерського облiку до 31 грудня щороку, включаючи 31 грудня 2011 року. При пiдготовцi звiту про фiнансовий стан за МСФЗ, як на початок, так i на кiнець звiтного перiоду, використано такi самi облiковi полiтики, тобто Товариство не здiйснювало змiни в облiковiй полiтицi та оцiнцi, включаючи методи визначення собiвартостi, якi вплинули б на звiтний перiод. У наступному звiтному перiодi також не передбачено змiни в облiковiй полiтицi та оцiнцi .
Фiнансова звiтнiсть за 2013 рiк складена за формами звiтностi, що передбаченi українським законодавством по веденню бухгалтерського облiку i звiтностi (ч. 2 ст. 11 Закону про бухгалтерський облiк, п.п. 1 р. II НП (С)БО, абз. 2 п.1 1V НП (С) БО 1 з урахуванням вимог МСФЗ. Данi у фiнансовiй звiтностi вiдображенi у нацiональнiй валютi, тобто - у тис.грн.
4. Основні положення облікової політики
Облiкова полiтика - це конкретнi принципи, основи, домовленостi, правила та практика, застосованi Товариством при складаннi та поданнi фiнансової звiтностi. Положення облiкової полiтики, описанi нижче, застосовувались послiдовно в усiх звiтних перiодах, наведених в цiй фiнансовiй звiтностi. Облiковою полiтикою пiдприємства визначено наступнi суттєвостi iнформацiї щодо фiнансової звiтностi. - для статей балансу (активiв, зобов'язань, капiталу) - 5 вiдсоткiв активiв, власного капiталу, класу зобов'язань, - для окремих видiв доходiв i витрат - 2 вiдсотка чистого прибутку (збитку) за звiтний перiод; - для статей звiту про фiнансовi результати - 5 вiдсоткiв фiнансового результату вiд операцiйної дiяльностi; - для статей звiту про рух грошових коштiв - 5 вiдсоткiв суми чистого руху грошових коштiв вiд операцiйної дiяльностi; - для статей звiту про змiни у власному капiталi - 5 вiдсоткiв розмiру власного капiталу пiдприємства Вплив змiн у облiковiй оцiнцi: Перспективне визнання впливу змiни в облiковiй оцiнцi - змiна застосовується до операцiй, iнших подiй або умов з дати змiни в оцiнцi. Змiна в облiковiй оцiнцi суми безнадiйних боргiв визнається в поточному перiодi, тому що впливає на прибуток або збиток лише поточного перiоду; змiна в попередньо оцiненому строку корисної експлуатацiї активу, що амортизується, або в очiкуванiй моделi споживання майбутнiх економiчних вигiд впливає на витрати на амортизацiю за поточний перiод та за кожний майбутнiй перiод протягом строку корисної експлуатацiї активу, що залишився. Вплив змiн, пов'язаний з поточним перiодом, визнається як дохiд або витрати у поточному перiодi. Якщо є вплив на майбутнi перiоди, то це визнається як дохiд або витрати в таких майбутнiх перiодах.
4.1. Доходи i витрати
Дохiд - це збiльшення економiчних вигiд протягом облiкового перiоду у виглядi надходження чи збiльшення корисностi активiв або у виглядi зменшення зобов'язань, результатом чого є збiльшення власного капiталу, за винятком збiльшення, пов'язаного з внесками учасникiв.
Витрати - це зменшення економiчних вигiд протягом облiкового перiоду у виглядi вибуття чи амортизацiї активiв, або у виглядi виникнення зобов'язань, результатом чого є зменшення власного капiталу, за винятком зменшення, пов'язаного з виплатами учасникам.
Величина доходу (виручки) вiд продажу товарiв, робiт, послуг у ходi звичайної фiнансово- господарської дiяльностi оцiнюється за справедливою вартiстю отриманого, або такого, що пiдлягає отриманню, за мiнусом повернень i всiх наданих знижок. Виручка вiд продажу товарiв, робiт, послуг визнається за одночасного виконання наступних умов:
всi iстотнi ризики i вигоди, якi з права власностi, переходять до Товариства до покупця (замовника); товариство не зберiгає за собою нi подальших управлiнських функцiй в тiй мiрi, яка зазвичай асоцiюється з правом власностi, нi реального контролю над реалiзованими
товарами, робами, послугами; сума виручки може бути надiйно оцiнена; iснує ймовiрнiсть отримання майбутнiх економiчних вигод, пов'язаних з операцiєю; витрати, якi були понесенi або будуть понесенi у зв'язку з операцiєю, можуть бути надiйно оцiненi.
Основними принципами бухгалтерського облiку доходiв та витрат Товариства визначено нарахування, вiдповiднiсть та обачнiсть. Доходи (витрати), що сплачуються за результатами мiсяця нараховуються в останнiй робочий день мiсяця. Доходи (витрати) за роботами, послугами, що надаються поетапно, нараховуються пiсля завершення кожного етапу операцiї протягом дiї угоди про надання (отримання) робiт, послуг. Доходи (витрати) за послугами з обов'язковим результатом нараховуються за фактом надання (отримання) послуг або за фактом досягнення передбаченого договором результату.
Основною вимогою до фiнансової звiтностi Товариства щодо доходiв i витрат є вiдповiднiсть отриманих (визнаних) доходiв сплаченим (визнаним) витратам, якi здiйснюються з метою отримання таких доходiв.
4.2 Фіксований сільськогосподарський податок .
Витрати з фіксованого сільськогосподарського податку розраховуються один раз на рік від загальної площі сільськогосподарського рілля. За 2013рік сума фіксованого податку складає 11073гривень.
4.3 Основнi засоби та нематеріальні активи
Визнання, оцінка і облік основних засобів здійснено відповідно до МСБО16 "Основні засоби". Одиницею обліку визначено окремий об'єкт основних засобів. Термін корисного використання об'єкту основних засобів, не може бути менше мінімально допустимого терміну, встановленого ПКУ для цілей податкового обліку. Ліквідаційну вартість встановлено наказом по підприємству на підставі рішення інвентаризаційної комісії. Межа суттєвості відносно визнання основних засобів встановлена у розмірі 2500,00 грн. (без врахування ПДВ). Предмети з терміном їх корисного використання більш одного року і вартістю до 2500 грн. (без врахування ПДВ) - не визнано в складі основних засобів, їх вартість враховано в складі запасів і класифікуються як малоцінні швидкозношувані предмети, витрати по таких активах визнаються в сумі 100% їх вартості при введенні в експлуатацію. Згідно з принципом визнання в п.7 МСБО16, не признається в балансовій вартості об'єкту основних засобів витрати на поточне обслуговування об'єкту. Згідно з принципом визнання в п.7 МСБО16, визначається в балансовій вартості об'єкту основних засобів собівартість замінюваної частини такого об'єкту, коли витрати понесені і якщо задовольняються критерії визнання їх кваліфікаційним активом. Після визнання активом, об'єкт основних засобів (справедливу вартість якого можна достовірно оцінити) обліковується за переоціненою сумою, яка є його справедливою вартістю на дату переоцінки мінус будь-яка подальша накопичена амортизація та подальші накопичені збитки від зменшення корисності. Переоцінки проведено з достатньою регулярністю, так щоб балансова вартість суттєво не відрізнялася від тієї, що була б визначена із застосуванням справедливої вартості на кінець звітного періоду. Згідно п.52 МСБО16 ремонт і технічне обслуговування активу не звільняє від необхідності нараховувати амортизацію.
Амортизацiя на будівлі та споруди розраховується прямолiнiйним методом вiдповiдно до строкiв корисної служби, встановленими технiчним персоналом пiдприємства.
На інші основні засоби амортизація нараховується методом зменшення остаточної вартості..
Використання прямолiнiйного методу припускає, що економiчнi вигоди вiд використання основних засобiв розподiляються рiвномiрно в кожний перiод нарахування амортизацiї.
Нарахування амортизацiї на придбаний актив починається з наступного мiсяця з моменту введення активу в експлуатацiю.
Термiн експлуатацiї основних засобiв встановлює постiйно дiюча iнвентаризацiйна комiсiя. Склад iнвентаризацiйної комiсiї визначений у наказi про органiзацiю облiку на пiдприємствi. Для кожного окремого об'єкта основних засобiв строк експлуатацiї встановлюється iнвентаризацiйною комiсiєю при надходженнi його на пiдприємство та при визнаннi його активом.
4.4 Довгострокові біологічні активи:20тис.грн - остаточна вартість багаторічних насаджень.
Класифiкацiя. Вiднесення до довгострокових біологічних активів до тiєї чи iншої категорiї залежить вiд їх особливостей та мети придбання, i вiдбувається в момент їх прийняття до облiку. Облік сільського господарства (біологічних активів) відповідає національними П(С)БО та обліку за МСФЗ ( МСБО 41 та П(С)БО 30)
4.5 Запаси
Запаси підприємством визнано, оцінено і враховано в обліку згідно вимог МСБО2, собівартість запасів формувалась згідно п. 10 МСБО2. Не включались до собівартості запасів витрати згідно п.16 МСБО2. Для визначення собівартості запасів застосовано метод стандартних витрат - п.21 МСБО2. Собівартість запасів при вибутті згідно п. 25 МСФО2 визначалась за формулою - "перше надходження - перший видаток" (ФІФО). Собiвартiсть запасiв включає витрати на придбання, витрати на переробку та iншi витрати, понесенi пiд час доставки запасiв на підприємство, та приведення їх у придатний стан. Витрати на придбання запасiв складаються з цiни придбання, а також з витрат на транспортування, навантаження i розвантаження та iнших витрат, безпосередньо пов'язаних з придбанням товарiв, матерiалiв та послуг. Торговельнi та iншi знижки, також iншi подiбнi їм статтi вираховуються при визначеннi витрат на придбання. Витрати на переробку запасiв охоплюють витрати, що прямо пов'язанi з одиницями виробництва, наприклад оплата працi виробничого персоналу. Вони також включають систематичний розподiл постiйних та змiнних виробничих накладних витрат, що виникають при переробцi матерiалiв у готову продукцiю. Балансова вартiсть реалiзованих запасiв визнається витратами перiоду, в якому визнається вiдповiдний дохiд. Сума будь-якого часткового списання запасiв до їх чистої вартостi реалiзацiї та всi втрати запасiв визнаються витратами перiоду, в якому вiдбувається часткове їх списання або збиток. Сума будь-якого сторнування, або будь-якого часткового списання запасiв, що виникає в результатi збiльшення чистої вартостi реалiзацiї, визнається як зменшення суми запасiв, визнаної як витрати в перiодi, в якому вiдбулося сторнування. Деякi запаси розподiляються на рахунки iнших активiв, наприклад, запас, використаний як об'єкт основних засобiв, що створюються власними силами. Одиницею облiку запасiв вважається найменування запасiв .
4.6 Дебiторська заборгованiсть та аванси
Для цiлей бухгалтерського облiку дебiторська заборгованiсть розподiлена: поточну, що очiкуються до вiдшкодування протягом не бiльше 12 мiсяцiв пiсля звiтного перiоду, вiдповiдно до МСБО. Поточна дебiторська заборгованiсть вiдображена за справедливою вартiстю з урахуванням зменшення корисностi, тобто резерву сумнiвних боргiв, що нараховується за методом облiку виходячи з платоспроможності окремих дебіторів.
4.7 Грошовi кошти та їх еквiваленти.
Грошовi кошти та їх еквiваленти включають готiвковi кошти в касi та кошти на рахунках у банках. Грошовi кошти на рахунках у банках включають грошовi кошти на поточних рахунках Депозити в банках відсутні.
4.8.Кредиторська заборгованiсть за основною дiяльнiстю та iнша кредиторська заборгованiсть
Зобов`язання вiдображається в балансi, якщо його оцiнка може бути достовiрно визначена та iснує ймовiрнiсть зменшення економiчних вигод в майбутньому внаслiдок його погашення. Кредиторська заборгованiсть за основною дiяльнiстю та iнша кредиторська заборгованiсть нараховується, коли контрагент виконав свої зобов'язання за договором, i облiковується за справедливою вартістю.
4.9 Витрати на персонал Товариства та вiдповiднi вiдрахування
Оплата праці проводиться відповідно до колективного договору товариства і вимогами МСБО19. Працiвники надають послуги Товариству на основi повного робочого дня, деколи - неповного робочого дня, постiйної зайнятостi, перiодичної зайнятостi та на тимчасовiй основi. На пiдприємствi застосовується погодинна та контрактна системи оплати працi. Єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соцiальне страхування нараховується на пiдставi нормативних актiв, передбачених законодавством України (Закон України "Про збiр та облiк єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соцiальне страхування" вiд 8 липня 2010 року N 2464-VI) на суму нарахованої заробiтної плати за видами виплат, що включають основну та додаткову заробiтну плату, iншi заохочувальнi та компенсацiйнi виплати, у тому числi в натуральнiй формi, що визначаються вiдповiдно до Закону України "Про оплату працi" в розмiрi 37,19%, та суму винагороди фiзичним особам за виконання робiт (надання послуг) за цивiльно-правовими договорами в розмiрi 34,7% .
На пiдприємствi створюється забезпечення виплат вiдпусток працiвникам. Резерви коштiв на додаткове пенсiйне забезпечення, на реструктуризацiю, виконання зобов'язань при припиненнi дiяльностi - не створюються.
4.10 Дивiденди
Дивiденди акцiонерам Товариства визнаються в момент, коли їхня виплата є юридично обґрунтованою. Дивіденди на протязі існування Товариства не нараховувалися та виплачувалися.
5. Ключові бухгалтерські оцінки та професійні судження при застосуванні облікової політики
Товариство використовує оцiнки i робить припущення, якi впливають на суми активiв та зобов'язань, що вiдображаються у фiнансовiй звiтностi протягом наступного фiнансового року. Оцiнки та судження постiйно аналiзуються i ґрунтуються на минулому досвiдi керiвництва та iнших факторах, включаючи очiкування майбутнiх подiй, якi при iснуючих обставинах вважаються обґрунтованими. При застосуваннi принципiв бухгалтерського облiку, крiм згаданих оцiнок, керiвництво також використовує певнi судження. При визначеннi суми резервiв Товариство враховує попереднiй досвiд i минулi виплати на покриття збиткiв та iснуючi суми невиплачених вiдшкодувань. Допущення i оцiннi значення Товариства заснованi на вихiдних даних, якi воно мала в своєму розпорядженнi на момент пiдготовки фiнансової звiтностi. Проте поточнi обставини i допущення вiдносно майбутнього можуть змiнюватися зважаючи на ринковi змiни або непiдконтрольних Товариства обставини. Такi змiни вiдображаються в допущеннях у мiру того, як вони вiдбуваються.
Щодо iнтерпретацiї складного податкового законодавства України, змiн у податковому законодавствi, а також сум i термiнiв отримання майбутнього оподатковуваного доходу iснує невизначенiсть. Товариство не створює резерви пiд можливi наслiдки перевiрок, проведених податковими органами. У випадках колi справедливу вартiсть фiнансових iнвестицiй неможливо визначити на пiдставi даних активних ринкiв, вони вiдображаються на дату балансу за їх собiвартiстю з урахуванням зменшення корисностi iнвестицiї. Визначення суми збиткiв вiд зменшення корисностi потребує певну частку судження. Судження включають облiк таких вихiдних даних як ризик лiквiдностi i кредитний ризик. Змiни в припущеннях щодо цих факторiв можуть вплинути на вартiсть фiнансових iнвестицiй, якi наведено у звiтi про фiнансовий стан.
6. Застосування нових та змінених стандартів та інтерпретацій
Мiжнароднi стандарти, якi були виданi на дату випуску фiнансової звiтностi Товариства, перерахованi нижче по тексту. У даний перелiк мiжнародних стандартiв включенi стандарти та роз'яснення, якi, як обгрунтовано вважає Товариство, можуть впливати на розкриття iнформацiї, фiнансовий стан або фiнансовi показники, якi застосовуються. Товариство має намiр прийняти данi мiжнароднi стандарти.
- МСБО (IAS) 1 "Подання фiнансової звiтностi - Подання статей iншого сукупного доходу". Поправки до IAS 1 вносять змiни в груповання статей, представлених у складi iншого сукупного доходу. Статтi, якi будуть перекласифiкованi (або вiдновленi) до складу прибутку або збитку в який-небудь момент у майбутньому (наприклад, при припиненнi визнання або погашеннi), повиннi будуть представлятися окремо вiд статей, якi нiколи не будуть перекласифiкованi. Дана поправка впливає тiльки на подання i тим самим не впливає на фiнансовий стан або фiнансовi показники. Поправка набуває чинностi для рiчних звiтних перiодiв, що починаються 1 липня 2012 року або пiсля цiєї дати.
- МСФЗ (IFRS) 9 "Фiнансовi iнструменти: Класифiкацiя та оцiнка". Стандарт IFRS 9 вiдображає перший етап роботи Ради IASB по замiнi Стандарту IAS 39 i застосовується до класифiкацiї та оцiнки фiнансових активiв i фiнансових зобов'язань, як визначено в Стандартi IAS 39. Даний стандарт набуває чинностi для рiчних звiтних перiодiв, якi починаються 1 сiчня 2013 року або пiсля цiєї дати. На наступних етапах Рада IASB розгляне облiк хеджування та знецiнення фiнансових активiв. Завершення цього проекту очiкується на 2011 рiк або першу половину 2012 року. Застосування першого етапу стандарту IFRS 9 вплине на класифiкацiю i оцiнку фiнансових активiв, але потенцiйно не впливатиме на класифiкацiю та оцiнку фiнансових зобов'язань.
- МСФЗ (IFRS) 13 "Оцiнка справедливої вартостi". Стандарт IFRS 13 представляє собою єдине джерело рекомендацiй в рамках МСФЗ щодо всiх оцiнок справедливої вартостi. Стандарт IFRS 13 не вводить новi вимоги про те, "коли" компанiї повиннi використовувати справедливу вартiсть. Замiсть цього стандарт визначає, "як" слiд оцiнювати справедливу вартiсть в тих випадках, коли оцiнка за справедливою вартiстю необхiдна або допускається згiдно МСФЗ. Даний стандарт набуває чинностi для рiчних звiтних перiодiв, що починаються 1 сiчня 2013 або пiсля цiєї дати.
- МСБО (IАS) 19 "Виплати працiвникам" (у новiй редакцiї). Рада з МСФЗ опублiкувала кiлька поправок до IАS 19. Вони варiюються вiд фундаментальних змiн (наприклад, виключення механiзму коридору i поняття очiкуваної прибутковостi активiв програми) до простих роз'яснень та змiн формулювання. Нова редакцiя стандарту набирає чинностi для рiчних звiтних перiодiв, що починаються 1 сiчня 2013 року. Поправки не мають впливу на фiнансову звiтнiсть Товариства.
7. Пояснення та аналітичні дані до фінансової звітності
Валюта подання звiтностi. Нацiональною валютою України є українська гривня (надалi по тексту - гривня, або грн.), i ця ж валюта є функцiональною валютою Товариства. Форми i примiтки звiтностi базуються на даних бухгалтерського облiку Товариства.
Бухгалтерський облiк Товариство веде в нацiональнiй валютi України - гривнi. Одиницi вимiру у яких подається фiнансова звiтнiсть - тисячi гривень без десяткового знаку.
Звіт про фінансові результати за 2013 рік за Формою №2 (Звіт про прибутки та збитки та інший сукупний дохід за 2013 рік). За рядком 2000 "Чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) відображено дохід підприємства без ПДВ всього 3456 тис.грн, а саме: а) зернові та зернобобові 2667 тис.грн, з них- пшениця -1429 тис.грн, б) соняшник 635 тис.грн.
Рядок 2050 "Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) - 4488 тис.грн Валовий збиток за рядком 2095 склав 1032 тис.грн. За рядком 2120 "Інші операційні доходи" - 493 тис.грн відображено дохід від операційної оренди 75 тис.грн, реалізація запасів 15 тис.грн, дохід від списання кредиторської заборгованості 7 тис.грн, СпецПДВ 396 тис.грн.,
За рядком 2130 "Адміністративні витрати" 507 тис.грн
За рядком 2180 "Інші операційні витрати" 440тис.грн включено 142тис.грн - собівартість реалізованих запасів, Амортизація необоротних активі невиробничого призначення 92тис.грн
Нестачі від псування та знецінення 5,0тис.грн.Сумнівні борги-2,0тис.грн. Оформлення договорів по земельним паям-197,0тис.грн.; виплати на поховання -2,0тис.грн.
Рядок 2355 "Чистий фінансовий результат" склав збиток в 1486 тис.грн.
- Баланс на 31.12.2013р. за формою №1 (Звіт про фінансовий стан на 31.12.2013р.).
Необоротні активи. Необоротні активи товариства складають на 31.12.2013р. 9455 тис.грн за рядками "основні засоби" 9353 тис.грн та "незавершені капітальні інвестиції" 102 тис.грн. Основні засоби за групами наведені нижче, тис.грн:
групи 01/01/13 надійшло за рік амортизація переоцінка вибуло 31/12/13
будинки, споруди та передавальні пристрої 7019 232 680 7467
машини та обладнання 1194 448 1024 1770
транспортні засоби 29 40 114 103
інструменти, прилади та інвентар 16 3 13
інші основні засоби 0
малоцінні предмети 0 4 4 0 0
Всього 8258 4 728 1818 9353
Оборотні активи. Оборотні активи товариства складають на 31.12.2013р. 1230тис.грн, "Дебіторська заборгованість за чистою реалізаційною вартістю" рядок 1125 -169 тис.грн, що складається з найбільшої заборгованості .
ТОВ"ПЖК-Запоріжжя" 149947,88грн соняшник 2013рік
Люцернянська сільська рада 651,0грн-оренда 2013рік
За рядком 1130 "дебіторська заборгованість за виданими авансами" 14 тис.грн відображено передплату постачальника за товари (роботи, послуги), найбільший
ВАТ Запоріжобленерго 11416,706грн 2013рік
"Грошові кошти в національній валюті" 55 тис.грн. Всі кошти знаходяться на банківських рахунках в національній валюті, рахунки в іноземній валюті в ПАТ "Дружба" відсутні.
За рядком 1190 "Інші оборотні активи" рахується 59 тис.грн, з яких Д.т. сальдо бухгалтерського рахунку "Податкові зобов'язання з ПДВ" що складає 1/6 від суми авансів одержаних від покупців (до рядка 1635 "поточні зобов'язання за розрахунками з одержаних авансів" - 354тис.грн).
Також суттєвою статтею оборотних активів є запаси. У статті "Запаси" відображена балансова вартість запасів станом на 31.12.2013 року в сумі 903 тис.грн. Запаси визнаються, оцінюваються згідно з вимогами МСБЗ (IAS) 41 "Сільське господарство" та МСБЗ (IAS) 2 "Запаси". Причому МСБЗ (IAS) 41 "Сільське господарство" застосовується для обліку сільськогосподарської продукції(продукції отриманої від біологічних активів) тільки в момент її отримання (збору). Для наступного обліку застосовується МСФЗ (IAS) 2 "Запаси",відповідно в цьому стандарті не розглядаються питання переробки сільськогосподарської продукції після її збору(така переробка не відноситься до сільськогосподарської діяльності). Одиницею бухгалтерського обліку запасів визнається їх найменування. Відповідно до МСБ0№2 запаси класифікувати на види:Сировина(матеріали)-1,0тис.грн;Паливо-12 тис.грн.;будівельні матеріали-9 тис.грн.Запасні частини-62тис.грн;
Матеріали сільськогосподарського призначення-36тис.грн;Малоцінні та швидкозношуванні предмети-26тис.грн;Незавершене виробництво-709тис.грн.Готова продукція -48 тис.грн.
Власний капітал. Статутний капітал (рядок 1400) в 2013 році не змінювався та склав 8836 тис.грн, за рядком 1405 "капітал у дооцінках", що на кінець року склав 7993 тис.грн, відображено дооцінку основних засобів товариства. Рядок 1420 "нерозподілений прибуток (непокритий збиток)" на кінець 2013р. склав (-)9211тис.грн, тобто непокритий збиток збільшився на 1486тис.грн. Таким чином власний капітал товариства на кінець 2013 року склав 7618 тис.грн.
Довгострокові зобов'язання і забезпечення: рядок 1525- цільове фінансування - 118тис.грн- ПДВ пільгове від реалізації сільськогосподарської продукції.
Поточні зобов'язання і забезпечення.
Рядок 1615 "кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги" складає відсутня
Рядок 1635 "поточні зобов'язання з одержаних авансів" складається з передплати від покупців в сумі 354 тис.грн.;
ТОВ "ПЖК-Запоріжжя" 354000,00грн передплата за озиму пшеницю 2013рік
Рядок 1620 "поточні зобов'язання з оплати праці" склав 2 тис.грн: депонована зарплата;
Рядок "Поточні забезпечення" рядок1660- 69 тис.грн (забезпечення на виплату відпусток).
Рядок "Інші поточні зобов'язання" -2544 тис.грн складається з
Розрахунки з орендарями за земельні паї 407504,17грн. 2013рік
ВАТ Запоріжсталь 2134000,00грн-фінансова допомога 2013рік
"Баланс станом на 31.12.2013року - 10705 тис.грн.
- Звiт про рух грошових коштiв
Звiт грошових коштiв Товариства за звiтний перiод складено за вимогами МСБО 7 "Звiт про рух грошових коштiв" за прямим методом, згiдно з яким розкривається iнформацiя про основнi класи валових надходжень грошових коштiв чи валових виплат грошових коштiв на нетто-основi. У звiтi вiдображено рух грошових коштiв вiд операцiйної та неоперацiйної (iнвестицiйної та фiнансової) дiяльностi. Чистий рух грошових коштiв вiд операцiйної дiяльностi за звiтний перiод становить -398 тис. грн. (видатки). Чистий рух грошових коштiв вiд неоперацiйної дiяльностi за звiтний перiод становить -302 тис.грн. (надходження).
Результатом чистого руху коштiв вiд дiяльностi Товариства за звiтний перiод є видаток грошових коштiв в сумi (-) 96 тис. грн. Грошовi потоки в iноземнiй валютi вiдсутнi.
- Звiт про власний капітал:
Власний капітал - частина в активах підприємства, що залишається після вирахування його зобов'язань. В міжнародних стандартах не подано визначення власного капіталу. Еквівалентом терміну "власний капітал" є термін "чисті активи".Якщо в українському законодавстві власний капітал регулюється П(С)БО 5 "Звіт про власний капітал" та Законом України "Про акціонерні товариства" від 17.09.2008 року із змінами та доповненнями, то в міжнародних стандартах практика обліку власного капіталу широко варіюється. В переліку міжнародних стандартів відсутній стандарт, що регламентує порядок обліку власного капіталу. Хоча в міжнародних стандартах можна знайти: визначення власного капіталу (Концептуальні основи), вимоги до розкриття інформації у звітності (МСФЗ № 1), правило класифікації фінансових інструментів, які мають характеристики як капіталу, так і характеристики зобов'язань (МСФЗ № 39), і деякі рекомендації щодо відображення дивідендів (МСФЗ 10), власних викуплених акцій (Інтерпретація № 16) та витрат, пов'язаних з випуском акцій (Інтерпретація № 17).У національних та міжнародних стандартах обліку власний капітал зазначається як однин з основних елементів фінансової звітності. Величина та структура власного капіталу мають принципове значення для управлінського персоналу та користувачів фінансової звітності. Інформація про зміни у власному капіталі за міжнародними стандартами розкривається в спеціальній формі звітності - звіті про зміни у власному капіталі, а за національними - у звіті про власний капітал.Звiт про власний капітал Товариства за звiтний перiод складено за вимогами МСБО , згiдно з яким розкривається iнформацiя про зміни у власному капіталу. Зміни відбулися за рахунок дооцінки основних засобів на суму 1818тис.грн., та отриманого збитку в 2013році в сумі1486тис.грн.. Власний капітал за рік збільшився на 332 тис.грн . та складає на кінець року - 7618тис.грн.
Розкриття iнформацiї щодо операцiй зi зв'язаними сторонами
Сторони зазвичай вважаються пов'язаними, якщо вони знаходяться пiд спiльним контролем або якщо одна сторона має можливiсть контролювати iншу або може мати значний вплив на iншу сторону при прийняттi фiнансових чи операцiйних рiшень. Зв'язаними особами для Товариства: є акціонери емiтента; особи, частка яких становить понад 10% у статутному капiталi Товариства; посадовi особи Товариства та члени їхнiх сiмей; особи, що дiють вiд iменi Товариства за вiдповiдним дорученням, або особи, вiд iменi яких дiє Товариство; особи, якi вiдповiдно до законодавства України контролюють дiяльнiсть Товариства; юридичнi особи, що контролюються Товариством або разом з нею перебувають пiд контролем третьої особи; депозитарна установа, з якою пiдписано договiр про обслуговування.
Юридичні особи, які мають істотну участь у статутному капіталі ПАТ "Дружба" від 10% :
№ Найменування юридичної особи, або П.І.Б. фізічної особи Підстава, згідно якої особа визнається афілійованою Інформація про цінні папери ПАТ "Дружба" (акції)
кількість (шт.) тип клас % СК
1 ВАТ"ЗАПОРІЖСТАЛЬ",
ЕДРПОУ 00191230 Згідно п.1. ч.1 ст.2 Закону України "Про акціонерні товариства" 33972246 прості н/в 96,1204
Протягом звiтного перiоду Товариство здiйснювало операцiї з акцiонерами - власниками iстотної участi.- отримана фінансова допомога на зворотній основі на суму 2688тис.грн.від ВАТ "Запоріжсталь"
Протягом звiтного перiоду управлiнському персоналу Товариства нараховувалась i виплачувалась заробiтна плата вiдповiдно до встановленої системи оплати працi. Компенсацiї, бонуси та iншi додатковi виплати керiвництву Товариства, iншому управлiнському персоналу не здiйснювались.
Протягом звiтного перiоду Товариство здiйснювало операцiї з юридичними особами, що можуть його контролювати на умовах, що не виходять за межi нормальної дiяльностi.
Подiї пiсля звiтного перiоду:Вiдповiдно до засад, визначених МСБО 10 "Подiї пiсля звiтного перiоду" щодо подiй пiсля дати балансу, подiї що потребують коригування активiв та зобов'язань Товариства вiдсутнi.
8. Аналіз фінансового стану ПАТ "Дружба" за результатами діяльності Товариства за 2013рік
Для аналізу використано дані Балансу (Звіт про фінансовий стан) на 31 грудня 2013 року, Звіту про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід) за 2013 рік, складених відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності. тис. грн.
№ Показники, тис. грн. 31/12/2013
1 Чистий дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) 3456
2 Прибуток (+), збиток (-) від операційної діяльності -1486
3 Чистий прибуток (+), збиток (-) -1486
4 Дебіторська заборгованість загальна на кінець періоду 213
5 Змінення дебіторської заборгованості загальної за період
( + збільшення, - зменшення) відносно до попереднього періоду +42
6 Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги на кінець період 169
7 Змінення дебіторської заборгованості за товари, роботи, послуги відносно до попереднього періоду за період ( + збільшення, - зменшення) +162
8 Кредиторська заборгованість загальна на кінець періоду 2969
9 Змінення кредиторської заборгованості загальної відносно до
попереднього періоду за період ( + збільшення, - зменшення) +425
10 Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги на кінець періоду 0
11 Змінення кредиторської заборгованості за товари, роботи, послуги відносно
до попереднього періоду за період ( + збільшення, - зменшення) -5
12 Питома вага власного капіталу в загальному капіталі, % 71
13 Питома вага залученого капіталу в загальному капіталі, % 29
14 Змінення власного капіталу в порівнянні з попереднім періодом за період
( + збільшення, - зменшення) +332
15 Статутний капітал 8836
16 Питома вага статутного капіталу у власному капіталі, % 116
На 31 грудня 2013 року показники фінансового стану Товариства наступні:
№ Показники 31/12/2013
Коефіцієнт %
1 Коефіцієнт абсолютної ліквідності (відношення грошових коштів до
поточних зобов`язань - показує яка частина зобов`язань може бути
погашена негайно) 0,019 1,9%
2 Коефіцієнт термінової ліквідності (відношення грошових коштів та
дебіторської заборгованості до поточних зобов`язань - показує яка
частина зобов`язань може бути погашена за умови своєчасних
розрахунків дебіторів) 0,11 11%
3 Коефіцієнт загальної ліквідності (відношення оборотних активів до
поточних зобов`язань - показує достатність ресурсів підприємства
для погашення його поточних зобов`язань) 0,41 41,4%
4 Коефіцієнт фінансової стійкості (показує відношення власного
капіталу до заємного капіталу) 0,71 71%
Вартість основних засобів за 2013 рік змінилася на 1095тис.грн;Питома вага необоротних активів в активах складає 87,4%
Змінилась вартість запасів -зменшилася на 224тис.грн ;
Найбільшу питому вагу в оборотному капіталі займає сума запасів-903тис.грн ( 8,43%)
та дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги- 169 тис.грн (1,6%).
Власний капітал збільшився на 332 тис.грн. за рахунок отриманого збитку за 2013 рік (-)1486 тис.грн. та за рахунок дооцінки необоротних активів на суму 1818тис.грн.
Загалом структура фінансової звітності на 31 грудня 2013 року вказує на незадовільний фінансовий стан Товариства, що вимагає розробки заходів щодо стабілізації діяльності товариства в 2014 році.
Генеральний директор ______________________________М.О. Спас
Головний бухгалтер _____________________ О.М. Котелевець